BARF.cz - A co na to imunita?

Co je to vlastně imunita?



Jako ve všech vědních oborech, i v oblasti zdraví se informace přepisují. Výzkumy se zrychlují, pohledů na věc je mnoho. Proto je těžké na otázky týkající se zdraví, i toho psího, odpovědět jednoznačně. Obecně je ale definována imunita jako schopnost organismu bránit se proti patogenům pocházejícím jak z vnějšího, tak z vnitřního prostředí organismu (virus, bakterie, nádorová buňka). Imunita spouští imunitní odpověď organismu vůči patogenům a v určité míře jí disponují všechny organismy. Základní imunitou disponují rostliny, živočichové ji mají rozvinutější a řídí ji imunitní systém.




Imunita má 3 obranné linie.

1) Vnější obranná linie - kůže a sliznice.

2) Vnitřní obranná linie - ta je spuštěna chemickými signály - zde fungují leukocyty a proteiny - snaží se zastavit „útočníky“, kteří pronikli vnější obranou. 

3) Adaptivní obranná linie - spouští se zároveň s druhou - reaguje na mikroorganismy, nadbytečné buňky těla, toxiny a další cizí molekuly - lymfocyty a protilátky.


Jak funguje imunitní systém u psů?

Velmi podobně jako u nás lidí. Ohrožují jej podobné patogeny a situace jako nás. Nekvalitní potrava, nedostatek potřebných látek, poranění, stres, to vše může způsobit obrannou reakci organismu. 





Jak podpořit psí imunitu?



To je to, co nás samozřejmě zajímá nejvíce.



Ideální je budovat imunitu psa již od štěněte. Mnohé je tedy v rukou chovatele, který se řádně stará o kondici feny - matky. Ta imunitu částečně předává štěňátkům již v bříšku. 



Stejně jako u lidí se ukazuje, že stres je jeden z hlavních faktorů, které mohou naše těla „rozbít“. Je jasné, že i pes bude vždy vystaven určitému množství stresu. Pokud možno, dopřejte mu ten „zdravý“, což je hra o kořist, nadšení z práce, ze soužití s námi a jinými 4nohými parťáky. Zkusme je ale ušetřit toho škodlivého. Tedy vzájemného nepochopení. Buďme pro naše psy čitelní, důslední a nenechávejme je v nejistotě. 



Pohyb je to, co pomáhá všem. Psům je pohyb více než přirozený. Ne nadarmo se říká - unavený pes, spokojený pes. Pravidelný pohyb přímo úměrný věku, plemeni a stavu psa je jeden z nejlepších „léků“. Přetažení psa, obzvláště dlouhodobé, je opět útok na jeho imunitní systém.



Strava je grunt. Opět se budeme odkazovat na podobnost nejen s lidmi, ale i spoustou dalších živočichů. Střeva a stav jejich mikrobiomu tvoří podstatnou část schopnosti psa zůstat zdravý. Proto prosím dbejme nejen na složení, ale i kvalitu potravy. Do psích bříšek rozhodně nepatří potraviny prošlé, s plísněmi a dalšími patogeny. Organismus psa tak svou energii nemusí zbytečně využívat na vyrovnání se s těmito podněty.
Takže je důležité dávat stravu kvalitní, vyváženou, s ohledem na potřeby psího organismu.



Očkování dle schématu a zvyklostí dané země jsou také samozřejmost. Slouží jako prevence setkání psa s některými druhy viru.







Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Imunita_(biologie)