Každé roční období má to své. A co si budeme nalhávat, jaro hraje prim. Těší se na něj všichni. Lidé i zvířata.
Příroda se probouzí, mláďata se rodí. Slunce přináší naději, vlévá energii do žil.
My se společně zamyslíme, čím je z hlediska potravy důležitý přechod ze zimy do jara?
Jak my idé, tak i zvířata si přes zimu nějaké to kilečko navíc uložíme. Můžeme se tomu bránit, ale matka příroda to tak prostě zařídila a udělala to moudře. Tukové zásoby nás nenechají v zimě tolik mrznout a navíc máme z čeho čerpat energii. Jeden by si myslel, že na zimu se zakulatí jen psi žijící venku, v kotci, na zahradě... ale ani psi bytoví neuniknou.
Pokud to s přibíráním přes zimu nepřeženeme, bude nám na jaře stačit ke změně zpět relativně málo. Fyzickou aktivitu navýšíme automaticky, sluníčko nás vytáhne ven a po pár kilech květen už ani nevzdechne. Metabolismus se zrychlí a budeme zase hezky spalovat.
Pomoci restartu těla našeho pejska můžeme samozřejmě i stravou.
Co v jídelníčku změnit? Co ubrat a co přidat?
Pokud budete primárně řešit hubnutí psa, upravte hlavně krmnou dávku. Pamatujete si, jak ji vypočítat? Pro osvěžení paměti uvedeme konkrétní příklad.
Váš šampion před Vánoci vážil krásných 25 kg. Světe div se, je tu konec března a ona ručička na váze ukazuje 28 kg. Alík se z toho určitě nehroutí, ale termín výstavy buší na dvěře. Při 25 kg váhy psa a krmné dávce 2-3% dostával ALík denně 500 - 750 g BARFu na den. Přes zimu jste mu dopřáli a denní dávka se vyšplhala klidně na 800 - 900 g. I to stačí na zvýšení váhy.
A jak teď upravit dávku? Chceme-li Alíčka dostat do formy, zpět na jeho 25 kg, nejjednodušší je dávku opět stáhnout na původních 500 - 700 g, podle toho, jak to máte vyzkoušeno. Pokud na to hubnutí nespěcháte, budete dávku snižovat postupně, pomalu. Pokud už jste jednou nohou ve výstavním kruhu, dávku snižte trochu rychleji a přidejte na pohybu :). Potřebujete mít pejska nejen štíhlého, ale i hezky nasvaleného.
NÁŠ TIP:
AŽ BUDETE SNIŽOVAT DÁVKU, NENECHTE SE OD SVÉHO PARŤÁKA UKECAT :D.
Kromě množství se zamyslíme také nad složením stravy.
Nejčastější argument zákazníků, když chtějí upravit jídeníčky při hubnutí je, abychom jim nedávali tučná masa.
Nejčastěji pejsky umíme zhubnout na kvalitní bílkovině s dostatečným množstvím tuků a omezeným příjmem sacharidů. Tuků se tedy nebojte.
Kouzlo je opět v propojení stravy a pohybu.
Proč se hodí na jaro kachna?
Protože je to jedno z těch mas, které obsahují ideální kombinaci bílkoviny a tuku. Navíc nebývá častým alergenem.
Všeobecně je maso drůbeže velmi kvalitní svým aminokyselinovým složením (aminokyseliny jsou stavebním kamenem bílkovin) a výhodou je i vysoká stravitelnost a tím i využitelnost živin. V podstatě můžeme říci, že maso drůbeže je pro psovitou šelmu velikosti průměrného psa maximálně přirozenou stravou a využije z něho vše. Kachní maso ve srovnání s masem kuřat obsahuje méně bílkovin a více tuku. Ve srovnání s kuřetem obsahuje kachna 3x více železa a 2x více vitamínu B1 a B2. Výkrm kachen je o něco delší než výkrm kuřat, ale i tak je výrazně kratší než výkrm velkých hospodářských zvířat, kde je pak logicky větší zatížení jater nahromaděnými látkami metabolismu. Můžeme tedy říci, že kachní maso je zdravé a velmi vhodné ke krmení, ale je nutné brát v potaz vyšší obsah tuku. Ten psi ale opravdu potřebují. Musíme tedy upravit pohyb psa.
Oproti chudšímu kuřecímu masu obsahuje maso kachen dostatek vitamínů a minerálů - zajímají nás vitamíny skupiny B, vitamín C a v játrech především vitamíny E a A, ale také cholin (důležitý pro nervový systém) a dále minerály (draslík, fosfor, hořčík, zinek, kobalt, vápník, mangan, měď a železo).
Jakou mňamku vykouzlit pro Vašeho čtyřnohého parťáka na Velikonoce?
Svému parťákovi mužete dopřát jakékoliv maso z našeho e-shopu. Na jaře, v období Velikonoc, se nebojte zpestřit svému miláčkovi jídelníček i takovými lahůdkami jako je HUSA, JEHNĚ, SOB a nebo LOS.
Kromě toho máme speciální VELIKONOČNÍ SEKCI, ale pozor, dostupná bude jen do konce dubna 2025.
Uvedená fakta platí pro zdravého psa, ve středním věku, bez zdravotních potíží.
Pokud máte pejska jiné věkové kategorie, se zdravotním problémem, alergií, čímkoliv specifickým, neváhejte se na nás obrátit na e-mailové adrese jidenicky@barf.cz. Pomůžeme s jídelníčkem složeným z našich produktů a konzultujeme zdraví Vašeho pejska s veterinářem.