Je libo zvěřinu?
Mnozí chovatelé ji rádi svému psu poskytnou, ale bez rizika. A jaká rizika máme na mysli?
Ty okamžiky, kdy se ze psa stane lovec a chce si večeři opatřit sám. Ty chvíle, kdy náš jindy poslušný mazlíček ztratí sluch a bez jakékoliv reakce na náš povel bezhlavě letí za čímkoliv, co se pohybuje ve směru pryč.
Je to přece hra! Skutečně? Připravili jsme pro Vás článek s mnoha tipy, jak lovení předcházet a s nabídkou našich produktů, aby Váš mazlíček nebyl o zvěřinu ochuzen. A za Vás předcházíme také riziku Aujezského choroby, protože v našich balíčcích syrového divočáka nenajdete.
Mnoho z nás chovatelů a majitelů trápí u našich psů tzv. lovení. A to ať zvěře skutečné nebo "jen" cyklisty, běžce, nebo dokonce jedoucího auta. Lovecký pud je vrozený. Nicméně bezhlavý úprk za kořistí mnohdy plyne z nedůsledné výchovy.
Ruku na srdce, trápí Vás tyto situace také? Když se vydáte do přírody, nastává moment, kdy svého psa jednoduše nepřivoláte?
Máme pro Vás tipy jak psa trénovat, jakým chybám rozhodně předcházet nejen ve výcviku psa.
Proč psům nedovolit lovit?
Proč se na legrační prohánění dívat jako na nepříjemný zlozvyk?
Většina chovatelů potvrzuje, že nejprve se jedná o druh zábavy, který psa skvěle unaví a pobaví. Ale jsou tady i stinné strany mince.
Věděli jste, že pokud není pes pod přímou kontrolou chovatele, myslivec ho může zastřelit? Ne každý a ne za každé situace, ale prokazování skutečnosti je pak samozřejmě velmi složité. Navíc, život to Vašemu parťákovi nevrátí. Nespoléhejte tedy na dobrotu lidí a mějte svého psa vždy pod kontrolou.
Dalším rizikem pro prchajícího psa za zvěří je samozřejmě doprava, vlastní možnost zranění nebo celkového vyčerpání. V neposlední řadě se pes může zaběhnout a ztratit.
Pokud nahání v parku cyklisty a běžce, nevyhnete se dávce nadávek a nepříjemných situací. A to v tom lepším případě, kdy se nikomu nic nestane.
Poslední kapitolou je nahánění vlastního druhu, tedy jiných pejsků. I zde v lepším případě schytáte jen pár nadávek, v horším účet z veteriny "protihráče".
A tady bychom chtěli negativní částí článku skončit, bohužel na rizika upozornit musíme a v tomto směru osvěty není nikdy dost :).
A co tedy s tím? Jak si pomoci a život s naším mazlíčkem si udělat příjemnější?
Pozornost - připraveným štěstí přeje
Ideální je mít svého psa načteného a jeho reakce podchytit hned v začátku. Jak tedy poznat, že pes něco chystá? :).
Při vycházce pes začne netrpělivě čmuchat a zvýší se jeho pohybová aktivita. To je jeden z prvních znaků, kdy pes zavnímá, že je v okolí možná zvěř. Někdy ale může i nekontrolovatelně bez jakéhokoliv upozornění jednoduše vyrazit. Většina z nás už tak trochu ví, co od svého psa může čekat. Nebo ne? Mějme psy i v přírodě široko daleko uprostřed ničeho navázané na sebe.
1. Přivolání svatý grál
Přivolat svého psa za jakékoliv situace je pro velké množství chovatelů až nemožným úkolem. Vždyť doma ten pes přijde vždy! Ano, ale co když jsou v okolí rušivky?
Buďte proto vždy pro svého psa středem pozornosti a trénujte přivolání v každé situaci i věku.
2. Nenechte psy lovit ani ptactvo
Legrační prohánění ptáků, kteří psovi uletí, je bezva sranda, ale věřte, že tímto svého psa pouze povzbudíme k lovení čehokoliv. Nikdy bychom proto psa neměli trénovat ve smyslu “hele ptáček, chyť si ho!”
3. Vystavujte svého psa situacím, které nejsou běžné
Dnes je už běžnou praxí, že psa můžete vzít třeba do ZOO. Někde za něj sice zaplatíte nějakou kačku, ale věřte, že je to perfektní způsob výcviku, jak psa přivyknout na různé situace, tedy konfrontaci s různými zvířaty. Jakékoliv nevhodné chování vždy včas zarazte a psa chvalte za to, že na zvířata nereaguje. Přeci jen taková návštěva je spíše o egu psa, kdy potřebuje cítit naši podporu a zájem :-)
.
A závěrem?
Držíme pěsti, ať Vás pes nepřestává vnímat ani v přítomnosti zajímavějších objektů a Vy ho za to odměňte třeba pořádnou porcí naší čerstvé zvěřiny. Rozhodně se nemusíte obávat, že by právě chuť tohoto masa ve psech vyvolávala větší choutky k lovu. Jde o pověru. Spontánní lovení je totiž vždy výsledkem výchovy psa, která nepochybně může být náročnější, pokud má “lovení” Váš parťák přímo v genech.
Bezpečným vycházkám a zvěřině až v misce zdar!
Váš BARF.cz